poniedziałek, 13 czerwca 2016

Piec Do Wypalania Ceramiki 

W dawnych czasach do wyrobu dachówki potrzebna była jedynie płaska drewniana forma, do której ręcznie wrzucano glinę, ugniatano ją i wygładzano kawałkiem drewna. Czteroosobowy zespół potrafił w ten sposób, posługując się najprostszymi środkami pomocniczymi, wytworzyć około 1000 dachówek dziennie. Wypalanie cegieł i dachówek odbywało przy użyciu pieców do wypalania ceramiki - Baza Art Piece pomocy węgla i piachu w piecach polowych, w cyklach trwających od marca do października. Budowano też specjalne pomieszczenia do wypału dachówek zwane piecami mielarzowymi. Trzeba było długo czekać aż wypalone produkty ceramiczne wystygną, aby wyjąć je z pieca. Ażeby wyprodukować następną partię dachówek należało na nowo rozgrzać piec. Krystobalit powstający w czerepie, jak też wprowadzony sztucznie, przeszkadza spiekaniu się gliny. Podobnie działa krzemionka bezpostaciowa, która podczas wypalania przemienia się w krystobalit. Dodanie kwarcu krystalicznego zwiększa obszar spiekania gliny i w dostatecznej temperaturze (rzędu 1200C) bierze aktywny udział w spiekaniu. W niższej temperaturze wypalania (do 1000C) kwarc zachowuje jedynie właściwości środka schudzającego. Jednym z etapów projektu dotyczącego ceramiki siwej było przeprowadzenie wywiadów z żonami garncarzy. Młode uczestniczki projektu, mieszkanki Medyni wypytywały stosowanie naczyń glinianych w dawnym gospodarstwie, a zwłaszcza w kuchni. W czasie rozmów zrodził się pomysł na wystawę fotografii przedstawiającą portrety kobiet, garncarek, które całe swoje życie ciężko pracowały w domu, w polu, ale także w pracowni garncarskiej. Zawsze jednak cały splendor za wykonane wyroby spadał na męża. środkowego Liptowa z przywilejami miasteczka , miała własne sądy, uwolnienie od cła, prawo polowania i pobierania drewna. Żyło w niej wielu znanych ludzi, których praca wyraźnie wpłynęła na kulturę całego narodu słowackiego. Byli to: Szturowski poeta Samuel Bohdan Hrobon, zbieracz przysłów i porzekadeł Adolf Peter Zaturecky, patriotyczny drukarz i wydawca Karol Salva.
Chodzi mi bardziej długotrwałą awarię prądu która uniemożliwiałaby w takim przypadku korzystanie z pieca, a to jest dla mnie ważne, bo po co budować piec, którego nie będzie można rozpalać przy (odpukać) 3 dniowym braku prądu? Dlatego pomyślałem tym, że w przypadku braku zasilania, przed ponownym rozpaleniem pieca izoluję wymiennik wodny na tyle, aby ciepło odbierane mogło być zużyte dla potrzeb samej CWU - zakładam, że podczas awarii prądu wodociąg będzie działał, więc będzie można się wykąpać w tej ciepłej wodzie - ale to może złe założenie.

1 komentarz:

  1. Ogólnie same piece są bardzo ważne i ja jestem zdania, że także dobrze jest wiedzieć którego kominiarza dobrze wezwać. W moim przypadku doskonale sprawdzają się usługi https://kominiarz.warszawa.pl/ które oczywiście każdemu polecam.

    OdpowiedzUsuń